Oppo R819
5.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo R819 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo R819 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.3 mm (5.37 x 2.68 x 0.29 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R819 released?
The Oppo R819 was announced 2013, August. Released 2013, September.
What is the Oppo R819's display size?
The Oppo R819 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R819 have?
The Oppo R819 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R819 have?
The Oppo R819 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R819 have?
The Oppo R819 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo R819 battery capacity?
The Oppo R819 has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo R819 support 5G?
No, the Oppo R819 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo R819 run?
The Oppo R819 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R819?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R819 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.