Oppo R9 Plus
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4120 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo R9 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4120 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo R9 Plus at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 80.8 x 7.4 mm (6.42 x 3.18 x 0.29 in) |
| Weight | 163.1 x 80.8 x 7.4 mm (6.42 x 3.18 x 0.29 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4120 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | X9079 |
| Price | About 598 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R9 Plus released?
The Oppo R9 Plus was announced 2016, March.
What is the Oppo R9 Plus's display size?
The Oppo R9 Plus has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R9 Plus have?
The Oppo R9 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R9 Plus have?
The Oppo R9 Plus is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Oppo R9 Plus have?
The Oppo R9 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R9 Plus battery capacity?
The Oppo R9 Plus has a 4120 mAh battery.
Does the Oppo R9 Plus support 5G?
No, the Oppo R9 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo R9 Plus run?
The Oppo R9 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R9 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R9 Plus at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN