Oppo R9s
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3010 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Oppo R9s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3010 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Oppo R9s at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 74.3 x 6.6 mm (6.02 x 2.93 x 0.26 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorrila Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, dual pixel PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3010 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, Red |
| Models | CPH1607, R9sk, R9s |
| Price | About 489 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R9s released?
The Oppo R9s was announced 2016, October.
What is the Oppo R9s's display size?
The Oppo R9s has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R9s have?
The Oppo R9s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R9s have?
The Oppo R9s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo R9s have?
The Oppo R9s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R9s battery capacity?
The Oppo R9s has a 3010 mAh battery.
Does the Oppo R9s support 5G?
No, the Oppo R9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo R9s run?
The Oppo R9s runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R9s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R9s at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN