Oppo Reno 10x zoom
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.6 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4065 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno 10x zoom is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4065 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno 10x zoom at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 77.2 x 9.3 mm (6.38 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 108.6 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~387 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS Periscope 13 MP, f/3.0, 130mm (telephoto), 5x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4065 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Green (Fog Sea Green), Jet Black (Extreme Night Black), Mist Pink |
| Models | CPH1919, PCCM00 |
| Price | 875 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno 10x zoom released?
The Oppo Reno 10x zoom was announced 2019, April.
What is the Oppo Reno 10x zoom's display size?
The Oppo Reno 10x zoom has a 6.6 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno 10x zoom have?
The Oppo Reno 10x zoom is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno 10x zoom have?
The Oppo Reno 10x zoom is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno 10x zoom have?
The Oppo Reno 10x zoom features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno 10x zoom battery capacity?
The Oppo Reno 10x zoom has a 4065 mAh battery.
Does the Oppo Reno 10x zoom support 5G?
No, the Oppo Reno 10x zoom does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo Reno 10x zoom run?
The Oppo Reno 10x zoom runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno 10x zoom?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno 10x zoom at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN