Oppo Reno 5G
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.6 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4065 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4065 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno 5G at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
5.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 77.2 x 9.3 mm (6.38 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB/8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS Periscope 13 MP, f/3.0, 130mm (telephoto), 5x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4065 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Green, Jet Black |
| Models | CPH1921 |
| Price | 962 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno 5G released?
The Oppo Reno 5G was announced 2019, April.
What is the Oppo Reno 5G's display size?
The Oppo Reno 5G has a 6.6 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno 5G have?
The Oppo Reno 5G comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno 5G have?
The Oppo Reno 5G is available with 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno 5G have?
The Oppo Reno 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno 5G battery capacity?
The Oppo Reno 5G has a 4065 mAh battery.
Does the Oppo Reno 5G support 5G?
Yes, the Oppo Reno 5G supports 5G networks.
What operating system does the Oppo Reno 5G run?
The Oppo Reno 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno 5G?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno 5G at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.