Oppo Reno A
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno A is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno A at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 75.4 x 7.8 mm (6.24 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 169.5 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.4, 1/2.8", 0.9µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black |
| Models | CPH1983 |
| Price | About 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno A released?
The Oppo Reno A was announced 2019, September.
What is the Oppo Reno A's display size?
The Oppo Reno A has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno A have?
The Oppo Reno A comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno A have?
The Oppo Reno A is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno A have?
The Oppo Reno A features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo Reno A battery capacity?
The Oppo Reno A has a 3600 mAh battery.
Does the Oppo Reno A support 5G?
No, the Oppo Reno A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Reno A run?
The Oppo Reno A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno A?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno A at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.