Oppo Reno Ace
7.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno Ace is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno Ace at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5", 1.75µm";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 65W: 100% in 30 min (SuperVOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Psychedelic Purple, Starry Blue |
| Models | PCLM10 |
| Price | About 475 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno Ace released?
The Oppo Reno Ace was announced 2019, October.
What is the Oppo Reno Ace's display size?
The Oppo Reno Ace has a 6.5 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno Ace have?
The Oppo Reno Ace is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno Ace have?
The Oppo Reno Ace is available with 128GB / 8GB / 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno Ace have?
The Oppo Reno Ace features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno Ace battery capacity?
The Oppo Reno Ace has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo Reno Ace support 5G?
No, the Oppo Reno Ace does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Reno Ace run?
The Oppo Reno Ace runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno Ace?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno Ace at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.