Oppo Reno Z
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4035 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno Z is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) chipset, a 4035 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno Z at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 74.9 x 9.1 mm (6.19 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM (EU), 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM (CN |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4035 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Jet Black, Aurora Purple - Europe , Star Purple, Extreme Night Black, Coral Orange, Bead White - China |
| Models | PCDM10, CPH1979 |
| Price | 361 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno Z released?
The Oppo Reno Z was announced 2019, May.
What is the Oppo Reno Z's display size?
The Oppo Reno Z has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno Z have?
The Oppo Reno Z is available with 4 GB or 8 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno Z have?
The Oppo Reno Z is available with 128GB / 4GB / 8GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno Z have?
The Oppo Reno Z features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno Z battery capacity?
The Oppo Reno Z has a 4035 mAh battery.
Does the Oppo Reno Z support 5G?
No, the Oppo Reno Z does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo Reno Z run?
The Oppo Reno Z runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno Z?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno Z at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN