Oppo Reno
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3765 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3765 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | CDMA2000 1xEV-DO , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Full Netcom Edition , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Mobile Edition |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 74.3 x 9 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3765 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Green, Jet Black, Nebula Purple, Pink Mist, Coral Orange, Inspiration Edition |
| Models | PCAM00, PCAT00, CPH1917 |
| Price | 547 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno released?
The Oppo Reno was announced 2019, April.
What is the Oppo Reno's display size?
The Oppo Reno has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno have?
The Oppo Reno is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno have?
The Oppo Reno is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno have?
The Oppo Reno features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno battery capacity?
The Oppo Reno has a 3765 mAh battery.
Does the Oppo Reno support 5G?
No, the Oppo Reno does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo Reno run?
The Oppo Reno runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.