Oppo Reno2
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno2 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 74.3 x 9.5 mm (6.30 x 2.93 x 0.37 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 104.1 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB /8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5", 1.75µm";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Luminous Black, Ocean Blue, Sunset Pink |
| Models | PCKM70, PCKT00, PCKM00, CPH1907 |
| Price | 514 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno2 released?
The Oppo Reno2 was announced 2019, August.
What is the Oppo Reno2's display size?
The Oppo Reno2 has a 6.5 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno2 have?
The Oppo Reno2 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno2 have?
The Oppo Reno2 is available with 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno2 have?
The Oppo Reno2 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno2 battery capacity?
The Oppo Reno2 has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo Reno2 support 5G?
No, the Oppo Reno2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Reno2 run?
The Oppo Reno2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno2?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno2 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.