Oppo Reno3 Pro
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.5 inches · 1080×2400
- Camera32 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4025 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Oppo Reno3 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) chipset, a 32 MP main camera, a 4025 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Oppo Reno3 Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 41(2500), 78(3500); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 3.7/1.6 Gbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 72.4 x 7.7 mm (6.28 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; ColorOS 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W: 50% in 20min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4025 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Starry Night, Sunrise, Classic Blue |
| Models | PCRM00, PCRT00 |
| Price | About 573.33 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno3 Pro released?
The Oppo Reno3 Pro was announced 2019, December.
What is the Oppo Reno3 Pro's display size?
The Oppo Reno3 Pro has a 6.5 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno3 Pro have?
The Oppo Reno3 Pro is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno3 Pro have?
The Oppo Reno3 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno3 Pro have?
The Oppo Reno3 Pro features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the Oppo Reno3 Pro battery capacity?
The Oppo Reno3 Pro has a 4025 mAh battery.
Does the Oppo Reno3 Pro support 5G?
Yes, the Oppo Reno3 Pro supports 5G networks.
What operating system does the Oppo Reno3 Pro run?
The Oppo Reno3 Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno3 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno3 Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.