Oppo Reno3
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.4 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4025 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Oppo Reno3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x2.0 GHz Cortex A55) chipset, a 64 MP main camera, a 4025 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Oppo Reno3 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 4.7/2.5 Gbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 74.3 x 8 mm (6.31 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.4 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; ColorOS 7 |
| Chipset | Mediatek MT6885Z Dimensity 1000L (7nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x2.0 GHz Cortex A55) |
| GPU | Mali-G77 MP9 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W: 50% in 20min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4025 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Starry Night Blue, Sunrise |
| Models | PCHM30 |
| Price | About $485.21 |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno3 released?
The Oppo Reno3 was announced 2019, December.
What is the Oppo Reno3's display size?
The Oppo Reno3 has a 6.4 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Reno3 have?
The Oppo Reno3 is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Reno3 have?
The Oppo Reno3 is available with 128GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno3 have?
The Oppo Reno3 features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Oppo Reno3 battery capacity?
The Oppo Reno3 has a 4025 mAh battery.
Does the Oppo Reno3 support 5G?
Yes, the Oppo Reno3 supports 5G networks.
What operating system does the Oppo Reno3 run?
The Oppo Reno3 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno3 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.