Oppo RX17 Neo
7.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo RX17 Neo is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.41 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo RX17 Neo at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 75.5 x 7.4 mm (6.23 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red |
| Models | CPH1893 |
| Price | About 381 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo RX17 Neo released?
The Oppo RX17 Neo was announced 2018, November.
What is the Oppo RX17 Neo's display size?
The Oppo RX17 Neo has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo RX17 Neo have?
The Oppo RX17 Neo comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo RX17 Neo have?
The Oppo RX17 Neo is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo RX17 Neo have?
The Oppo RX17 Neo features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo RX17 Neo battery capacity?
The Oppo RX17 Neo has a 3600 mAh battery.
Does the Oppo RX17 Neo support 5G?
No, the Oppo RX17 Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo RX17 Neo run?
The Oppo RX17 Neo runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo RX17 Neo?
AppsApk's editorial team rates the Oppo RX17 Neo at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN