Oppo U3
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo U3 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo U3 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 81 x 8 mm (6.17 x 3.19 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 93.9 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~377 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo U3 released?
The Oppo U3 was announced 2015, January.
What is the Oppo U3's display size?
The Oppo U3 has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo U3 have?
The Oppo U3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo U3 have?
The Oppo U3 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo U3 have?
The Oppo U3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo U3 battery capacity?
The Oppo U3 has a 3000 mAh battery.
Does the Oppo U3 support 5G?
No, the Oppo U3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Oppo U3 run?
The Oppo U3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo U3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo U3 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.