Philips I908
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Philips I908 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Philips I908 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 70 x 8.8 mm (5.63 x 2.76 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 105 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips I908 released?
The Philips I908 was announced 2015, August.
What is the Philips I908's display size?
The Philips I908 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Philips I908 have?
The Philips I908 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Philips I908 have?
The Philips I908 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Philips I908 have?
The Philips I908 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Philips I908 battery capacity?
The Philips I908 has a 3000 mAh battery.
Does the Philips I908 support 5G?
No, the Philips I908 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips I908 run?
The Philips I908 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Philips I908?
AppsApk's editorial team rates the Philips I908 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.