Philips V377
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips V377 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips V377 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 74 x 10.9 mm (5.71 x 2.91 x 0.43 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Philips V377 released?
The Philips V377 was announced 2015, December.
What is the Philips V377's display size?
The Philips V377 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Philips V377 have?
The Philips V377 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Philips V377 have?
The Philips V377 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Philips V377 have?
The Philips V377 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Philips V377 battery capacity?
The Philips V377 has a 5000 mAh battery.
Does the Philips V377 support 5G?
No, the Philips V377 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips V377 run?
The Philips V377 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips V377?
AppsApk's editorial team rates the Philips V377 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.