Philips S616
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips S616 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips S616 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.6 x 9.8 mm (5.63 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips S616 released?
The Philips S616 was announced 2015, November.
What is the Philips S616's display size?
The Philips S616 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Philips S616 have?
The Philips S616 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Philips S616 have?
The Philips S616 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Philips S616 have?
The Philips S616 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Philips S616 battery capacity?
The Philips S616 has a 3000 mAh battery.
Does the Philips S616 support 5G?
No, the Philips S616 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Philips S616 run?
The Philips S616 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips S616?
AppsApk's editorial team rates the Philips S616 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.