Philips V526
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips V526 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips V526 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 73.4 x 10 mm (5.71 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | 8GB 1GB RAM |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Philips V526 released?
The Philips V526 was announced 2015, August.
What is the Philips V526's display size?
The Philips V526 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Philips V526 have?
The Philips V526 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Philips V526 have?
The Philips V526 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Philips V526 have?
The Philips V526 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Philips V526 battery capacity?
The Philips V526 has a 5000 mAh battery.
Does the Philips V526 support 5G?
No, the Philips V526 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Philips V526 run?
The Philips V526 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips V526?
AppsApk's editorial team rates the Philips V526 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.