Philips S337
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips S337 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips S337 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 72.5 x 10.4 mm (5.70 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Philips S337 released?
The Philips S337 was announced 2015, October.
What is the Philips S337's display size?
The Philips S337 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Philips S337 have?
The Philips S337 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Philips S337 have?
The Philips S337 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Philips S337 have?
The Philips S337 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Philips S337 battery capacity?
The Philips S337 has a 2000 mAh battery.
Does the Philips S337 support 5G?
No, the Philips S337 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips S337 run?
The Philips S337 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips S337?
AppsApk's editorial team rates the Philips S337 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.