Philips S309
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips S309 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips S309 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 127.6 x 64.7 x 10.8 mm (5.02 x 2.55 x 0.43 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
● Questions about this phone
When was the Philips S309 released?
The Philips S309 was announced 2015, July.
What is the Philips S309's display size?
The Philips S309 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Philips S309 have?
The Philips S309 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Philips S309 have?
The Philips S309 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Philips S309 have?
The Philips S309 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Philips S309 battery capacity?
The Philips S309 has a 1600 mAh battery.
Does the Philips S309 support 5G?
No, the Philips S309 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Philips S309 run?
The Philips S309 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips S309?
AppsApk's editorial team rates the Philips S309 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.