Philips V787
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Philips V787 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Philips V787 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.6 x 9.8 mm (5.63 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 225 USD |
● Questions about this phone
When was the Philips V787 released?
The Philips V787 was announced 2015, December.
What is the Philips V787's display size?
The Philips V787 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Philips V787 have?
The Philips V787 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Philips V787 have?
The Philips V787 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Philips V787 have?
The Philips V787 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Philips V787 battery capacity?
The Philips V787 has a 5000 mAh battery.
Does the Philips V787 support 5G?
No, the Philips V787 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Philips V787 run?
The Philips V787 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Philips V787?
AppsApk's editorial team rates the Philips V787 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.