Plum Z708
6.6/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 1024×600
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Plum Z708 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Plum Z708 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 116 x 7.9 mm (7.52 x 4.57 x 0.31 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1024 x 600 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
● Questions about this phone
When was the Plum Z708 released?
The Plum Z708 was announced 2014, May. Released 2014, May.
What is the Plum Z708's display size?
The Plum Z708 has a 7.0 inches display with 1024 x 600 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Z708 have?
The Plum Z708 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Z708 have?
The Plum Z708 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Z708 have?
The Plum Z708 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Plum Z708 battery capacity?
The Plum Z708 has a 3000 mAh battery.
Does the Plum Z708 support 5G?
No, the Plum Z708 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Z708 run?
The Plum Z708 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Plum Z708?
AppsApk's editorial team rates the Plum Z708 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.