Realme 1
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3410 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Realme 1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3410 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Realme 1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 7.8 mm (6.16 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Black, Solar Red, Moonlight Silver |
| Models | CPH1859, CPH1861 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 1 released?
The Realme 1 was announced 2018, May.
What is the Realme 1's display size?
The Realme 1 has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 1 have?
The Realme 1 is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Realme 1 have?
The Realme 1 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 1 have?
The Realme 1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme 1 battery capacity?
The Realme 1 has a 3410 mAh battery.
Does the Realme 1 support 5G?
No, the Realme 1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 1 run?
The Realme 1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme 1?
AppsApk's editorial team rates the Realme 1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN