Realme 5
7.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme 5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme 5 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.6 x 9.3 mm (6.47 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Purple, Crystal Blue |
| Models | RMX1911 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 5 released?
The Realme 5 was announced 2019, August.
What is the Realme 5's display size?
The Realme 5 has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 5 have?
The Realme 5 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 5 have?
The Realme 5 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 5 have?
The Realme 5 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Realme 5 battery capacity?
The Realme 5 has a 5000 mAh battery.
Does the Realme 5 support 5G?
No, the Realme 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 5 run?
The Realme 5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme 5?
AppsApk's editorial team rates the Realme 5 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.