Realme 3
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme 3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme 3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 156.1 x 75.6 x 8.3 mm (6.15 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, 1/3", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Dynamic Black, Radiant Blue, Diamond Red |
| Models | RMX1825, RMX1821 |
| Price | About 127 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 3 released?
The Realme 3 was announced 2019, March.
What is the Realme 3's display size?
The Realme 3 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 3 have?
The Realme 3 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 3 have?
The Realme 3 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 3 have?
The Realme 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme 3 battery capacity?
The Realme 3 has a 4230 mAh battery.
Does the Realme 3 support 5G?
No, the Realme 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 3 run?
The Realme 3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme 3?
AppsApk's editorial team rates the Realme 3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN