Realme 2 Pro
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Realme 2 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Realme 2 Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74 x 8.5 mm (6.17 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Deep Blue, Light Blue |
| Models | RMX1801, RMX1807 |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 2 Pro released?
The Realme 2 Pro was announced 2018, September.
What is the Realme 2 Pro's display size?
The Realme 2 Pro has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 2 Pro have?
The Realme 2 Pro is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Realme 2 Pro have?
The Realme 2 Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Realme 2 Pro have?
The Realme 2 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Realme 2 Pro battery capacity?
The Realme 2 Pro has a 3500 mAh battery.
Does the Realme 2 Pro support 5G?
No, the Realme 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 2 Pro run?
The Realme 2 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Realme 2 Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.