Realme 3i
6.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme 3i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme 3i at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.1 x 75.6 x 8.3 mm (6.15 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, 1/3", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Blue, Diamond Red, Diamond Black |
| Models | RMX1827 |
| Price | About 112 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 3i released?
The Realme 3i was announced 2019, July.
What is the Realme 3i's display size?
The Realme 3i has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 3i have?
The Realme 3i is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 3i have?
The Realme 3i is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 3i have?
The Realme 3i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme 3i battery capacity?
The Realme 3i has a 4230 mAh battery.
Does the Realme 3i support 5G?
No, the Realme 3i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 3i run?
The Realme 3i runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme 3i?
AppsApk's editorial team rates the Realme 3i at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.