Realme 2
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Realme 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Realme 2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Black, Diamond Red, Diamond Blue |
| Models | RMX1805, RMX1809 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme 2 released?
The Realme 2 was announced 2018, August.
What is the Realme 2's display size?
The Realme 2 has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 2 have?
The Realme 2 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 2 have?
The Realme 2 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 2 have?
The Realme 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme 2 battery capacity?
The Realme 2 has a 4230 mAh battery.
Does the Realme 2 support 5G?
No, the Realme 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 2 run?
The Realme 2 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme 2?
AppsApk's editorial team rates the Realme 2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.