Realme 5i
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.52 inches · 720×1600
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme 5i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.52 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme 5i at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75 x 9.3 mm (6.47 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Green |
| Models | RMX2030 |
| Price | About $133.66 |
● Questions about this phone
When was the Realme 5i released?
The Realme 5i was announced 2019, December.
What is the Realme 5i's display size?
The Realme 5i has a 6.52 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 5i have?
The Realme 5i is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 5i have?
The Realme 5i is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme 5i have?
The Realme 5i features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Realme 5i battery capacity?
The Realme 5i has a 5000 mAh battery.
Does the Realme 5i support 5G?
No, the Realme 5i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 5i run?
The Realme 5i runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme 5i?
AppsApk's editorial team rates the Realme 5i at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.