Realme 5s
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme 5s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme 5s at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.6 x 9.3 mm (6.47 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Purple, Crystal Blue, Crystal Red |
| Models | RMX1925 |
| Price | About $ 204.00"; |
● Questions about this phone
When was the Realme 5s released?
The Realme 5s was announced 2019, November.
What is the Realme 5s's display size?
The Realme 5s has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Realme 5s have?
The Realme 5s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme 5s have?
The Realme 5s is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Realme 5s have?
The Realme 5s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Realme 5s battery capacity?
The Realme 5s has a 5000 mAh battery.
Does the Realme 5s support 5G?
No, the Realme 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme 5s run?
The Realme 5s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme 5s?
AppsApk's editorial team rates the Realme 5s at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.