Realme C1 (2019)
5.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Realme C1 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Realme C1 (2019) at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | MX181 |
| Price | About 105 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme C1 (2019) released?
The Realme C1 (2019) was announced 2019, January.
What is the Realme C1 (2019)'s display size?
The Realme C1 (2019) has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Realme C1 (2019) have?
The Realme C1 (2019) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Realme C1 (2019) have?
The Realme C1 (2019) is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Realme C1 (2019) have?
The Realme C1 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme C1 (2019) battery capacity?
The Realme C1 (2019) has a 4230 mAh battery.
Does the Realme C1 (2019) support 5G?
No, the Realme C1 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme C1 (2019) run?
The Realme C1 (2019) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Realme C1 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Realme C1 (2019) at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.