Realme C2 2020
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme C2 2020 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme C2 2020 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 73.7 x 8.5 mm (6.07 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 Lite |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Black, Diamond Blue |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme C2 2020 released?
The Realme C2 2020 was announced 2019, November.
What is the Realme C2 2020's display size?
The Realme C2 2020 has a 6.1 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Realme C2 2020 have?
The Realme C2 2020 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Realme C2 2020 have?
The Realme C2 2020 is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Realme C2 2020 have?
The Realme C2 2020 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme C2 2020 battery capacity?
The Realme C2 2020 has a 4000 mAh battery.
Does the Realme C2 2020 support 5G?
No, the Realme C2 2020 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme C2 2020 run?
The Realme C2 2020 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme C2 2020?
AppsApk's editorial team rates the Realme C2 2020 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.