Realme C2
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme C2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme C2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 73.7 x 8.5 mm (6.07 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 Lite |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Black, Diamond Blue |
| Models | RMX1941, RMX1945 |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme C2 released?
The Realme C2 was announced 2019, April.
What is the Realme C2's display size?
The Realme C2 has a 6.1 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Realme C2 have?
The Realme C2 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Realme C2 have?
The Realme C2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Realme C2 have?
The Realme C2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme C2 battery capacity?
The Realme C2 has a 4000 mAh battery.
Does the Realme C2 support 5G?
No, the Realme C2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme C2 run?
The Realme C2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme C2?
AppsApk's editorial team rates the Realme C2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN