Realme Q
7.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4035 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme Q is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4035 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme Q at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 74.2 x 8.9 mm (6.18 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 50% in 30 min (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4035 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Light Green, Light Blue |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme Q released?
The Realme Q was announced 2019, September.
What is the Realme Q's display size?
The Realme Q has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Realme Q have?
The Realme Q is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Realme Q have?
The Realme Q is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Realme Q have?
The Realme Q features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Realme Q battery capacity?
The Realme Q has a 4035 mAh battery.
Does the Realme Q support 5G?
No, the Realme Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme Q run?
The Realme Q runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme Q?
AppsApk's editorial team rates the Realme Q at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.