Realme U1
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Realme U1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a GSM / HSPA / LTE chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Realme U1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 74 x 8 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@90fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ambitious Black, Brave Blue, Fiery Gold |
| Models | RMX1831, RMX1833 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme U1 released?
The Realme U1 was announced 2018, November.
What is the Realme U1's display size?
The Realme U1 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Realme U1 have?
The Realme U1 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Realme U1 have?
The Realme U1 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Realme U1 have?
The Realme U1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Realme U1 battery capacity?
The Realme U1 has a 3500 mAh battery.
Does the Realme U1 support 5G?
No, the Realme U1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme U1 run?
The Realme U1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Realme U1?
AppsApk's editorial team rates the Realme U1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.