Realme X
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3765 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme X is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3765 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme X at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 76 x 9.4 mm (6.35 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), plastic body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 105.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 55% in 30 min (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3765 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Steam white, Punk Blue |
| Models | RMX1901, RMX1903 |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme X released?
The Realme X was announced 2019, May.
What is the Realme X's display size?
The Realme X has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Realme X have?
The Realme X is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Realme X have?
The Realme X is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Realme X have?
The Realme X features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Realme X battery capacity?
The Realme X has a 3765 mAh battery.
Does the Realme X support 5G?
No, the Realme X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme X run?
The Realme X runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme X?
AppsApk's editorial team rates the Realme X at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN