Realme X2 Pro
8.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.5 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme X2 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 64 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme X2 Pro at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.5, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers (2 dedicated amplifiers) |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio (incl. speakers) Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 50W: 100% in 35 min (SuperVOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar White, Neptune Blue, Red Master Edition, Gray Master Edition |
| Models | RMX1931 |
| Price | About 399 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme X2 Pro released?
The Realme X2 Pro was announced 2019, October.
What is the Realme X2 Pro's display size?
The Realme X2 Pro has a 6.5 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Realme X2 Pro have?
The Realme X2 Pro is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Realme X2 Pro have?
The Realme X2 Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Realme X2 Pro have?
The Realme X2 Pro features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Realme X2 Pro battery capacity?
The Realme X2 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Realme X2 Pro support 5G?
No, the Realme X2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Realme X2 Pro run?
The Realme X2 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme X2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Realme X2 Pro at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN