Realme X2
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme X2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme X2 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W: 67% in 30 min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Pearl Blue |
| Price | About 223 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Realme X2 released?
The Realme X2 was announced 2019, September.
What is the Realme X2's display size?
The Realme X2 has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Realme X2 have?
The Realme X2 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Realme X2 have?
The Realme X2 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Realme X2 have?
The Realme X2 features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Realme X2 battery capacity?
The Realme X2 has a 4000 mAh battery.
Does the Realme X2 support 5G?
No, the Realme X2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme X2 run?
The Realme X2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme X2?
AppsApk's editorial team rates the Realme X2 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.