Realme X50 5G
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2020Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.57 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Realme X50 5G is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.57 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Realme X50 5G at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.57 inches, 104.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; ColorOS 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/3.0, 54mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera)";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W: 70% in 30 min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier, Polar |
| Models | RMX2051 |
| Price | About $ 417.08"; |
● Questions about this phone
When was the Realme X50 5G released?
The Realme X50 5G was announced 2020, January.
What is the Realme X50 5G's display size?
The Realme X50 5G has a 6.57 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Realme X50 5G have?
The Realme X50 5G is available with 8 GB or 6 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Realme X50 5G have?
The Realme X50 5G is available with 128GB / 8GB / 256GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Realme X50 5G have?
The Realme X50 5G features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Realme X50 5G battery capacity?
The Realme X50 5G has a 4200 mAh battery.
Does the Realme X50 5G support 5G?
Yes, the Realme X50 5G supports 5G networks.
What operating system does the Realme X50 5G run?
The Realme X50 5G runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme X50 5G?
AppsApk's editorial team rates the Realme X50 5G at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.