Realme XT 730G
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced Exp. announcement 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera64 MP
- Memory256 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Realme XT 730G is a smartphone announced Exp. announcement 2019. Key specs include a 6.4 inches display, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Realme XT 730G at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | Exp. announcement 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Pearl Blue |
| Price | About 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Realme XT 730G released?
The Realme XT 730G was announced Exp. announcement 2019, December.
What is the Realme XT 730G's display size?
The Realme XT 730G has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
What camera does the Realme XT 730G have?
The Realme XT 730G features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Realme XT 730G battery capacity?
The Realme XT 730G has a 4000 mAh battery.
Does the Realme XT 730G support 5G?
No, the Realme XT 730G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Realme XT 730G run?
The Realme XT 730G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Realme XT 730G?
AppsApk's editorial team rates the Realme XT 730G at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.