Vodafone Smart 4 max
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Vodafone Smart 4 max is a tablet announced 2015. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Vodafone Smart 4 max at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 83.4 x 7.9 mm (6.46 x 3.28 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart 4 max released?
The Vodafone Smart 4 max was announced 2015, January.
What is the Vodafone Smart 4 max's display size?
The Vodafone Smart 4 max has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart 4 max have?
The Vodafone Smart 4 max comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart 4 max have?
The Vodafone Smart 4 max is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart 4 max have?
The Vodafone Smart 4 max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vodafone Smart 4 max battery capacity?
The Vodafone Smart 4 max has a 3000 mAh battery.
Does the Vodafone Smart 4 max support 5G?
No, the Vodafone Smart 4 max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart 4 max run?
The Vodafone Smart 4 max runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart 4 max?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart 4 max at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.