Vodafone Smart N9
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Vodafone Smart N9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Vodafone Smart N9 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.7 mm (5.79 x 2.71 x 0.34 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739WA (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (market dependent), proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver Aluminium, Black Titanium |
| Models | VFD 720 |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart N9 released?
The Vodafone Smart N9 was announced 2018, June.
What is the Vodafone Smart N9's display size?
The Vodafone Smart N9 has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart N9 have?
The Vodafone Smart N9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart N9 have?
The Vodafone Smart N9 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart N9 have?
The Vodafone Smart N9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vodafone Smart N9 battery capacity?
The Vodafone Smart N9 has a 2900 mAh battery.
Does the Vodafone Smart N9 support 5G?
No, the Vodafone Smart N9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart N9 run?
The Vodafone Smart N9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart N9?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart N9 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.