Vodafone Smart V10
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Vodafone Smart V10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.9 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Vodafone Smart V10 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 151.3 x 69.9 x 8.2 mm (5.96 x 2.75 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 85.5 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~291 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Chrome Pewter |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart V10 released?
The Vodafone Smart V10 was announced 2019, May.
What is the Vodafone Smart V10's display size?
The Vodafone Smart V10 has a 5.9 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart V10 have?
The Vodafone Smart V10 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart V10 have?
The Vodafone Smart V10 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart V10 have?
The Vodafone Smart V10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vodafone Smart V10 battery capacity?
The Vodafone Smart V10 has a 3400 mAh battery.
Does the Vodafone Smart V10 support 5G?
No, the Vodafone Smart V10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart V10 run?
The Vodafone Smart V10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart V10?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart V10 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.