Vodafone Smart X9
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Vodafone Smart X9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Vodafone Smart X9 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800/900/1800/2100/2600 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 148.2 x 71.3 x 8 mm (5.83 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 82.7 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB/3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | VFD 820 |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart X9 released?
The Vodafone Smart X9 was announced 2018, December.
What is the Vodafone Smart X9's display size?
The Vodafone Smart X9 has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart X9 have?
The Vodafone Smart X9 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart X9 have?
The Vodafone Smart X9 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart X9 have?
The Vodafone Smart X9 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Vodafone Smart X9 battery capacity?
The Vodafone Smart X9 has a 3100 mAh battery.
Does the Vodafone Smart X9 support 5G?
No, the Vodafone Smart X9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart X9 run?
The Vodafone Smart X9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart X9?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart X9 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.