Vodafone Smart Tab 4G
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4060 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Vodafone Smart Tab 4G is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4060 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Vodafone Smart Tab 4G at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 123 x 8 mm (8.23 x 4.84 x 0.31 in) |
| Weight | 327 g (11.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 176.4 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 4060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart Tab 4G released?
The Vodafone Smart Tab 4G was announced 2014, October.
What is the Vodafone Smart Tab 4G's display size?
The Vodafone Smart Tab 4G has a 8.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart Tab 4G have?
The Vodafone Smart Tab 4G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart Tab 4G have?
The Vodafone Smart Tab 4G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart Tab 4G have?
The Vodafone Smart Tab 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Vodafone Smart Tab 4G battery capacity?
The Vodafone Smart Tab 4G has a 4060 mAh battery.
Does the Vodafone Smart Tab 4G support 5G?
No, the Vodafone Smart Tab 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart Tab 4G run?
The Vodafone Smart Tab 4G runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart Tab 4G?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart Tab 4G at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.