Vodafone Smart N10
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.67 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2920 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Vodafone Smart N10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.67 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2920 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Vodafone Smart N10 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 69.9 x 8.4 mm (5.86 x 2.75 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.67 inches, 80.9 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~293 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761V/WA Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2920 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Borealis |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart N10 released?
The Vodafone Smart N10 was announced 2019, May.
What is the Vodafone Smart N10's display size?
The Vodafone Smart N10 has a 5.67 inches display with 720 x 1500 pixels (~293 ppi density) resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart N10 have?
The Vodafone Smart N10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart N10 have?
The Vodafone Smart N10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart N10 have?
The Vodafone Smart N10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vodafone Smart N10 battery capacity?
The Vodafone Smart N10 has a 2920 mAh battery.
Does the Vodafone Smart N10 support 5G?
No, the Vodafone Smart N10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart N10 run?
The Vodafone Smart N10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart N10?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart N10 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.