Vodafone Tab Prime 7
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5830 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Vodafone Tab Prime 7 is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 5830 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Vodafone Tab Prime 7 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
display
6.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 259.2 x 155.8 x 8 mm (10.20 x 6.13 x 0.31 in) |
| Weight | 439 g (15.49 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5830 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Tab Prime 7 released?
The Vodafone Tab Prime 7 was announced 2016, August.
What is the Vodafone Tab Prime 7's display size?
The Vodafone Tab Prime 7 has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Tab Prime 7 have?
The Vodafone Tab Prime 7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Tab Prime 7 have?
The Vodafone Tab Prime 7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Tab Prime 7 have?
The Vodafone Tab Prime 7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Vodafone Tab Prime 7 battery capacity?
The Vodafone Tab Prime 7 has a 5830 mAh battery.
Does the Vodafone Tab Prime 7 support 5G?
No, the Vodafone Tab Prime 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Tab Prime 7 run?
The Vodafone Tab Prime 7 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Tab Prime 7?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Tab Prime 7 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.