Xperia Z Ultra
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3050 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Sony Xperia Z Ultra is a smartphone by Sony announced 2013. Key specs include a 6.4 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 3050 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Sony Xperia Z Ultra at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700) - C6806 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 179.4 x 92.2 x 6.5 mm (7.06 x 3.63 x 0.26 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 112.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~344 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8274 or MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | C6833, C6802, C6806 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the Xperia Z Ultra released?
The Xperia Z Ultra was announced 2013, June.
What is the Xperia Z Ultra's display size?
The Xperia Z Ultra has a 6.4 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xperia Z Ultra have?
The Xperia Z Ultra comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xperia Z Ultra have?
The Xperia Z Ultra is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xperia Z Ultra have?
The Xperia Z Ultra features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xperia Z Ultra battery capacity?
The Xperia Z Ultra has a 3050 mAh battery.
Does the Xperia Z Ultra support 5G?
No, the Xperia Z Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xperia Z Ultra run?
The Xperia Z Ultra runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xperia Z Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Xperia Z Ultra at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN