Sony Xperia 1 III
Updated May 2026
- Network
- Display—
- Camera12 MP
- Memory—
- BatteryNon-removable Li-ion 4500 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi 11W Wireless Charging
- OSAndroid 11
Sponsored
The Sony Xperia 1 III is an Android smartphone manufactured by Sony. Designed to be the new flagship of Sony's Xperia series, the phone was announced along with the compact flagship Xperia 5 III and the mid-range Xperia 10 III on April 14, 2021.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 11 upgradeable to Android 13 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 12 LPDDR5 RAM |
| Storage | Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51B, SOG03 and A101SO models) / 512 (XQ-BC42 model) |
| Display | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120Hz |
| Main camera | 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.3, 70mm (telephoto), f/2.8, 105mm (telephoto), 1/2.9", Dual Pixel PDAF, 3x/4.4x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX363), f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie camera | 8 MP (Samsung ISOCELL S5K4H7), f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter |
| Battery | Non-removable Li-ion 4500 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi 11W Wireless Charging |
| Weight | 186 g |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
Design and display
The Sony Xperia 1 III features a modern display measuring 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D. Display details: 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120Hz. The handset weighs 186 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Sony Xperia 1 III is the Qualcomm Snapdragon 888 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x 2.84 GHz Gold Prime, 3x 2.42 GHz Gold, 4x 1.8 GHz Silver) Kryo 680. Graphics are handled by Adreno 660. It ships with 12 LPDDR5 RAM of RAM. Storage options: Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51B, SOG03 and A101SO models) / 512 (XQ-BC42 model).
Camera
The rear camera system on the Sony Xperia 1 III: 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.3, 70mm (telephoto), f/2.8, 105mm (telephoto), 1/2.9", Dual Pixel PDAF, 3x/4.4x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX363), f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps. Front-facing camera: 8 MP (Samsung ISOCELL S5K4H7), f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter.
Battery and charging
The Sony Xperia 1 III packs a Non-removable Li-ion 4500 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi 11W Wireless Charging battery.
Connectivity
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.2 / USB-C (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-BC42, SO-51B, SOG03 and A101SO models only).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | (China) / (Japan; SO-51B, SOG03 and A101SO models) / (Netherlands) / (Singapore) / (United Kingdom and United States) / (Malaysia) / (Worldwide) / (Japan; XQ-BC42 SIM-unlocked model) |
BODY | |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
| Weight | 186 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120Hz |
PLATFORM | |
| OS | Android 11 upgradeable to Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1x 2.84 GHz Gold Prime, 3x 2.42 GHz Gold, 4x 1.8 GHz Silver) Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC, expandable up to 1 |
| Internal | Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51B, SOG03 and A101SO models) / 512 (XQ-BC42 model) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.3, 70mm (telephoto), f/2.8, 105mm (telephoto), 1/2.9", Dual Pixel PDAF, 3x/4.4x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX363), f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP (Samsung ISOCELL S5K4H7), f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter |
SOUND | |
| Loudspeaker | Front stereo speakers and 3.5 mm headphone jack / 4 Pole / Cirrus Logic CS35L41 Speaker Amp x2 / High-Resolution Audio / High-Resolution Audio Wireless / 360 Reality Audio hardware decoding / Dolby Atmos tuned by Sony Pictures and Sony Music / DSEE Ultimate / Stereo Recording / SBC / AAC / Qualcomm aptX / Qualcomm aptX HD / Qualcomm aptX adaptive / Qualcomm aptX TWS+ / LDAC |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.2 / USB-C (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-BC42, SO-51B, SOG03 and A101SO models only) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-ion 4500 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi 11W Wireless Charging |