Sony Ericsson Xperia active
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory1 GB
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Sony Ericsson Xperia active is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.0 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Sony Ericsson Xperia active at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 92 x 55 x 16.5 mm (3.62 x 2.17 x 0.65 in) |
| Weight | 110.8 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.0 inches, 26.8 cm2 (~53.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Orange/Black, White/Black |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Ericsson Xperia active released?
The Sony Ericsson Xperia active was announced 2011, June. Released 2011, October.
What is the Sony Ericsson Xperia active's display size?
The Sony Ericsson Xperia active has a 3.0 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Sony Ericsson Xperia active have?
The Sony Ericsson Xperia active is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Ericsson Xperia active have?
The Sony Ericsson Xperia active features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Ericsson Xperia active battery capacity?
The Sony Ericsson Xperia active has a 1200 mAh battery.
Does the Sony Ericsson Xperia active support 5G?
No, the Sony Ericsson Xperia active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Ericsson Xperia active run?
The Sony Ericsson Xperia active runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Sony Ericsson Xperia active?
AppsApk's editorial team rates the Sony Ericsson Xperia active at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.